Tipy na výlety
Annín
Hřbitovní kostelík na Mouřenci(0 km) Za nejbližšími zajimavostmi nemusíte chodit nijak daleko: Doslova co by kamenem dohodil od našeho penzionu stojí sklárna a brousírna skla firmy Rückl a synové, kam můžete zajít na exkurzi.
Na dohled je také vrch Mouřenec (někdy také zvaný Mouřenín), na kterém stojí jeden z nejstarších kostelů v kraji - románský kostel sv. Mořice s barokní kostnicí. Z vrcholu Mouřence je také pěkný výhled do údolí Otavy a na hrad Kašperk.
Kašperské Hory
(8 km) Největším lákadlem královského horního města Kašperské Hory je samozřejmě nedaleký hrad Kašperk, postavený Karlem IV. I ve městě samotné najdete ale řadu zajímavých památek plus expozici a galerii obrazů Muzea Šumavy. Kluky všeho věku učitě nadchne zdejší Muzeum moocyklů, v jehož sbírkách jsou i světové unikáty.
V zimních měsících Vás možná přitáhne také zdejší uměle zasněžovaná sjezdovka s vlekem a osvětlením umožňujícím večerní lyžování.
Hartmanice
(5 km) Nejznámější hartmanickou památkou zřejmě je nedávno rekonstruovaná židovská synagoga, v níž je stálá expozice Památníku spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě. Na svahu kopce Hamižná v zimě funguje sjezdovka s vlekem a možností umělého zasněžení.Skleněný oltář v kostele na Dobré Vodě
Dobrá Voda
(8 km) Do Dobré Vody nedaleko Hartmanic se můžete vydat navštívit Muzeum Dr. Šimona Adlera, nebo kostel sv. Vintíře ve kterém je unikátní skleněný oltář a skleněná křížová cesta. Na své si tu přijou i milovníci pěkného výhledu.
Čeňkova Pila
(5 km) Vodákům asi není třeba představovat nástupní bod pro splouvání Otavy, která zde i vzniká soutokem Vydry a Křemelné. Než nasednete do lodě nebo vyrazíte na naučnou stezku Povydří, zkuste také navštívít zdejší vodní elektrárny Vydra a Čeňkova Pila.
Srní
(16 km) Na příjemný výlet se můžete vydat podél Vchynicko tetovského plavebního kanálu. Cestou můžete obdivovat umění dávných stavitelů kanálu i krásu šumavské přírody v údolích říček Vydra a Křemelná.
Černé a Čertovo jezero
Alp. Stejně jako většina alpských jezer jsou totiž ledovcového původu. Obě jezera najdete při výletě do okolí Železné Rudy.
Mimochodem: víte, že Čertovo jezero jako jediné ze Šumavských ledovcových jezer patří k povodí Dunaje?
Prášilské jezero
(23 km) Prášilské jezero vzniklo ve starších čtvrtohorách, ale do map bylo zakresleno až roku 1837. Dnes však cestou k němu už nemůžete zabloudit, od Prášil vedou k jezeru hned dvě turistické značky.
Když už budete u jezera, vyšlápněte si trochu do kopce až k rozhledně na Poledníku. Z tohoto původně vojenského objektu se můžete kochat výhledem do opravdu širokého okolí.
Divišov
(6 km) Nejkrásnější pohled na svět je prý z koňského hřbetu. V nedaleké osadě Divišov je nejbližší jízdárna, kde si můžete na vlastní oči ověřit, zda se to týká i Šumavy.
Velhartice
(20 km) Velhartice proslavili předevsím dva lidé: Bušek z Velhartic, kterého proslavila známá báseň Jana Nerudy, a Jan Werich, který se proslavil sám a který měl ve Velharticích chalupu. Navštívit zde můžete neobvyklé spojení zříceniny hradu a zachovalého zámku.
Sušice
(10 km) Blízké město označované jako brána Šumavy byste neměli vynechat. Podle své chuti tu můžete navštívit Muzeum Šumavy s pohyblivým betlémem, poutní kapli Anděla strážce nad městem nebo některou z cukráren a restaurací.
Rozhledna Svatobor
(13 km) Přímo nad Sušicí se tyčí vrch Svatobor. Rozhledna na něm byla postavena už v roce 1894, její současná podoba je z roku 1934.
Rabí
(20 km) Víte, kde přišel Jan Žižka o své druhé oko? Bylo to právě tady, na Rabí. Z kdysi majestátního hradu je dnes už jen zřícenina, ovšem je to největší zřícenina hradu v Čechách.
Horažďovice
(30 km) Do Horažďovic se nejspíš pojedete vykoupat do nového krytého bazénu s tobogánem a řadou dalších atrakcí. Cestou z bazénu Vám doporučujeme navštívit zdejší zámek s městským muzeem.